Solve the word prolblems below. Use the space provided or the back of your sheet to work out your answers. Example, an adult ticket for the day at the zoo is $9.95 while a child ticket is $6.75. How much will it cost for one adult and one child?
This prompt lets students draw things they can buy with money and then write a few ways money helps meet their needs.
This game practices addition of coins and is played in groups or teams. Download includes instruction sheet and game board. Rules can be modified.
This review sheet has a little bit of everything! Perimeter, pictographs, and more!
Print this mat to allow children to visually see that five pennies is equivalent to a nickel. Use with plastic or real coins.
Learn how to make change using this free worksheet.
Contains 40 different "I Have, Who Has?" games each with 24 different cards.
Children count the pennies and draw a line to match the number to the correct amount of coins.
A packet of 36 songs, available as one unit and as each individual page.
Features:
Ten Little Children
The Twelve Days of School
The Secret Letter Song
Chicka Chicka Boom Boom
Phon-exercise
The Vowel Song
Old Macdonald Had a Farm
Days of the Week and Macarena Months
The Color Farm
The Weather Song
Someone's Birthday
Firefighter Song
Safety First!
Five Little Pumpkins
Itsy Bitsy Spider
Thanksgiving Day
The Turkey
Three Turkeys
This Land is Your Land
Singing the Senses
My Dreidel
Directions
On Martin Luther King Day
The Butterfly
Our Great State (Pennsylvania)
Counting Coins
A Money Trading Song
The Dollar Song
The Bunny Pokey
Comin' Round The Mountain (Sums of 11)
Row Row Row Your Boat (Facts of 12)
Twinkle Twinkle Little Star (Facts of 13)
Parts of a Plant
The Rock Song
Green Plants
Changing Rocks
Complete the table: Word name (sixty cents), dollar sign and decimal point ($0.60), cents sign (60⊄)
Children write the number of pennies in each purse on the line. Can be laminated for reuse.
Practice basic (money) counting skills with the worksheet. Laminate for reuse.
This worksheet reinforces the concept that one nickel has the same monetary value as five pennies.
Write the value of a collection of coins and bills in decimal form and count, compare, and make change up to twenty dollars.
Math Worksheet: How much would it cost t o buy a robot and a piggy bank? A toy car and a plastic duck?
Snowman addition practice worksheet - money
Find the total cost of the items shown. Show your work.
Long division with dollar signs and decimal points.
There are different ways you can make $0.25
Circle the group of coins in each row that equals $0.25