Algebra

Algebra worksheet - example: Lyn spends $0.16.  She buys the rocks.  Circle the other toy she buys.

Published in Math

Write the value of each variable. 

Bonus: What's the difference between an old penny and a shiny new quarter?  

To create a picture that answers the question, cut out the boxes.  Glue each box t o its matching space in the grid.  One box will not be used.  

Published in Math